субота, 28. мај 2011.

Utorak, 31. maj, u 20.30, Novi prostor: Čedomir Vasić: Američka traka



Utorak, 31. maj, u 20.30, Novi prostor SKC Beograd
Čedomir Vasić: Američka traka, 1976, 33 minuta, 
Projekcija i razgovor u okviru ciklusa Zanemareno nasledje.
U razgovoru, pored autora, učestvuju i Mihajlo Ristić i Jasna Tijardović
Moderator: Stevan Vuković


Čedomir Vasić je školsku 1975/76 godinu proveo na usavršavanju na Kalifornijskom univerzitetu u Santa Barbari i Los Andelesu, kao stipendista Fulbrajtovog programa. Kao rezultat studija videa kod prof. Micurua Kataoke i kompjuterske umetnosti kod prof. Džona Vitnija, nastajali su i njegovi video radovi, među koje spada i Američka traka, koja je kod nas prvi put prikazana u Galeriji Studentskog Kulturnog Centra u Beogradu, 1977. godine. Valjana kritička recepcija tog rada kod nas, međutim, još nije izvršena, ni u teoriji, ni u umetničkoj praksi koja bi se na njega nadovezivala. Ponovno prikazivanje tog rada, rekonstrukcija konteksta u kome je nastajao i referenci koje implicira, ima za cilj da inicira i sagledavanje njegovih neiskorišćenih potencijala, kao i njegovo adekvatno pozicioniranje u istoriji vizuelnih umetosti i pokretnih slika kod nas. Projekcija je sa DVD-a.  



Fotke sa razgovora sa Glušicom, Šimunićem, Šijanom i Rajinom



Utorak, 24. maj, u 20:30 Novi prostor: Slobodan Šijan: Kosta Bunuševac u filmu o samom sebi














Utorak, 24. maj, u 20:30 Novi prostor: Slobodan Šijan: kosta bunuševac u filmu o samom sebi (1970, 15 min.) Projekcija i razgovor u okviru ciklusa Film i druge vizuelne umetnosti
Eksperimentalni dokumentarac o slikaru Kosti Bunuševcu, osmišljen i realizovan u najboljoj tradiciji psihodelične umetnosti, i formom i sadržajem. On ujedno beleži kontekst i atmosferu nastanka tada za ovu sredinu nove umetnosti, sa potkulturnom ukorenjenošću i jakim emancipatorskim potencijalima, i tom dokumentu daje adekvatnu formu koja je jednako eksperimentalna kao i likovni sadržaj, to jest slike Koste Bunuševca, te njegova autorska pojavnost umetnika u prvom licu. Film je sniman u kući i ateljeu Koste Bunuševca, u Rankevoj ulici, a u njemu se kao učesnik pojavljuje  i Ljubomir Šimunić. Film je realizovan na 8mm, u koloru. Snimatelj je bio Milorad Glušica. Režija i montaža: Slobodan Šijan. U originalu ga prati psihodelična muzika sa magnetofona. Projekcija je sa DVD-a.

Subota, 14. maj, od 18.00 do 02.00 časova, Svečana sala SKC Beograd - Filmforum u Noći muzeja







Filmforum u Noći muzeja - Subota, 14. maj, od 18.00 do 02.00 časova, Svečana sala SKC Beograd
Filmforum je u Noći muzeja predstavio Kino-san  – ambijentalni projekat studenata scenskog kostima, Fakulteta primenjenih umetnosti i kamere Fakulteta dramskih umetnosti Univerziteta umetnosti u Beogradu, na temu snova, po ideji profesora Ljiljane Petrović i docentaAleksandra Kostića.  Niz izdvojenih ambijentalnih celina, realizovanih scenografskim i kostimografskim sredstvima, bio je povezan u svojevrstan lavirint i ispunjen medijskim sadržajima. Posmatrač, prolazeći kroz kinematografske slike tuđih snova, proživljavao je  svoj sopstveni.

Fotka sa razgovora sa Purišom Đorđevićem


Utorak, 17. maj, u 20:30 - Mladomir Puriša Đorđević: Zaljubljen u tri naranče








Mladomir Puriša Đorđević: Zaljubljen u tri naranče
utorak, 17. maj, u 20:30 Novi prostor
Projekcija i razgovor u okviru ciklusa U (post)produkciji
Materijal za film je snimljen tokom poslednjeg radnog boravka Jiržija Mencla u Beogradu, na produkciji istoimene opere Sergeja Prokofjeva, prema libretu Karla Gezija, koju je u Narodnom pozorištu, u Beogradu, Mencl režirao zajedno sa Božidarom Ðurovićem. Vidno obojen višedecenijskim prijateljstvom Mencla i Đorđevića, ovaj dokumentarac zapravo prikazuje režisera na radnom mestu, u pozorištu, u toku savlađivanja svih onih tipičnih kreativnih, produkcionih i komunikacionih problema koje ovakav rad pretpostavlja. Akcenat je na procesu rada, a sama opera se tretira samo kao nusproizvod složenog spleta odnosa među akterima u produkciji. Tako se, na primer, latentno rivalstvo između Mencla, kao režisera, i Davida Porselajna iz Holandije, kao dirigenta, vizualizuje veoma smelo izvedenim eksperimentalnim sredstvima, ali bez odstupanja od onoga što dokumentarni žanr nalaže. Ovom prilikom, Puriša Đorđević nam je omogućio zajedničko pregledavanje materijala, dok je još u postprodukciji, pre finalnog reza. Zajedno sa rediteljem, o preocesu rada govorio je i Miša Milošević, direktor fotografije u ovom filmu. Projekcija je bila sa DVD-a.

Filmforum na sajmu umetnosti u Beču




U periodu od 12. do 15. maja, Filmforum SKC je imao štand na sajmu umetnosti u Beču, u centralnom segmentu sajamske hale posvećenom nezavisnim inicijativama u umetnosti i neprofitnim projektima u oblasti savremene umetnosti. Georg Šolhamer i Hedvig Saksenhuber, umetnički direktori ovog sajma, sedmog po redu, pozvali su niz pojedinaca, aktivnih u području savremene umetnosti, da predstave neke značajne inicijative iz regiona, kao i eksperimentalne projekte (koje je tržište zaobišlo) u vidu projekcija i malih izložbenih postavki, performansa i razgovora. Tako je, na primer, grupa WHW iz Zagreba predstavila filmove Tomislava Gotovca, a Stevan Vuković eksperimentalni filmski rad Slobodana Šijana, pod nazivom Šake, iz 1970 i film Luca Bekera  Kino Beleške, sniman u SKC-u 1975. godine. Inače, značajan segment radova predstavljenih na ovom sajmu bili su u formi eksperimentalnog filma koji sve više privlači pažnju i kustosa koji rade izložbe u polju savremene vizuelne umetnosti, i istoričara umetnosti i kustosa muzejskih kolekcija. Primer za to su i Forum za savremenu umetnost iz Aleksandrije, sa radovima filmskog i video umetnika Mohameda Nabila, i Tranzit iz Budimpešte sa eksperimentalnim filmskim radovima mađarskog konceptualnog umetnika Tamaša Sentjobia iz sedamdesetih godina.

Neki plakati Filmforuma